سرویس کولر گازی

سرویس کولر گازی و هزینه سرویس کولر گازی در سال 1400

با توجه به کاربرد کولر گازی و برای استفاده از دستگاه، نیاز به سرویس کولر گازی بسیار ضروری می شود، خدمات سرویس کولر گازی شامل هزینه نصب کولر گازی، هزینه شارژ کولر گازی، سرویس و تعمیر کولر گازی و دیگر خدمات کولر گازی را می توان نام برد. با ما همراه شوید تا به خدمات سرویس کولر گازی و هزینه سرویس کولر گازی در سال 1400 بیشتر آشنا شوید.

در سرویس کولر گازی، سرویسکار کولر گازی در ابتدا از عملکرد درست هر یک از قطعات اطمینان حاصل می کند، سپس اقدام به شستشو آنها می نماید و کارهایی مثل تمیز کردن کندانسور، موتور، فیلتر، روغن کاری و شستشو قطعات از مهم ترین کارهایی است که سرویسکار کولر گازی انجام می دهد.

حتما بخوانید: چرا کولر گازی باد خنک نمی زند؟

با سرویس کولر گازی به صورت دوره ی هر سه یا شش ماه (با توجه به فصل گرما و سرما) می توانید به افزایش عمر مفید دستگاه و عملکرد آن کمک نمایید و از خرابی های احتمالی جلوگیری کنید و همچنین از صرف هزینه های گزاف برای تعمیر قطعات مختلف اجتناب کنید و در مصرف برق و هزینه های آن نیز صرفه جویی نمایید.

سرویس کولر گازی از چه مشکلاتی جلوگیری می کند؟

با سرویس کولر گازی اغلب مشکلاتی همچون: جلوگیری از نمایش ارورهای مختلف روی صفحه نمایشگر کولر گازی، جلوگیری از صدای گوشخراش کولر گازی، جلوگیری از تولید هوای گرم کولر گازی، جلوگیری از اختلال در روشن شدن کولر و خاموش نشدن آن، خرابی و اختلال در عملکرد صحیح کمپرسور در صورتی که کولر گازی روشن می باشد، خواهد شد.

سرویس کولرگازی شامل چه خدماتی می شود؟

سرویس کولر گازی به دلیل اینکه کولر دارای دو پنل می باشد: پنل داخلی و پنل خارجی که در ادامه خدماتی که برای هر دو پنل انجام می شود را با جزییات بیشتری توضیح خواهیم داد:

  1. سرویس پنل داخلی کولر گازی
  2. بازبینی شلنگ خروجی آب

با توجه به اینکه کیپ شدن شلنگ و ناودانی کولر گازی باعث عدم کارکرد درست دستگاه و سبب نشت آب از پنل داخلی می شود علت کیپ شدن شلنگ و ناودانی به خاطر مکش هوا که توسط دستگاه صورت می گیرد، گرد و خاک و پرزها وارد پنل شده و به رطوبت داخل ناودانی می چسبد و اینکار باعث کیپ شدن ناودانی می شود که باید در سرویس کولر گازی، بازبینی مسیر خروجی آب حتما چک شود.

  • تعویض یا شستشو فیلتر هوا

یکی از اساسی ترین اقداماتی که به وسیله سرویسکار در حین سرویس کولر گازی باید انجام شود شستشوی فیلتر هوا و در صورت خرابی فیلتر، تعویض کردن آن می باشد که بعد از باز کردن درب پوش پنل داخلی به راحتی فیلتر هوا را بیرون آورده و بازبینی نماید و در صورت لزوم شستشو دهد و در صورتی که فیلتر هوا عمر آن به پایان رسیده باشد با یک فیلتر نو تعویض گردد.

  • تمیز نمودن ترموستات

با توجه به اینکه وظیفه ترموستات قطع و وصل کردن برق ورودی و حفظ تعادل دمای کولر گازی را بر عهده دارد، باید در سرویس کولر گازی مورد بازبینی قرار گیرد و در صورت اختلال و خرابی ترموستات باید تعویض گردد.

  • تمیز نمودن کویل

با توجه به اینکه کویل ها وظیفه ایجاد باد سرد را بر عهده دارند در صورتی که گرد و خاک روی آنها نشسته باشد باد سرد کمتری را به بیرون از خود انتقال می دهند و پروانه ها باد سرد کمتری را به سمت فیلتر می دمند و همچنین کثیف بودن فیلترها باعث می شود باد کمتری از دریچه هوا خارج شود و یکی از اقدامات مهمی که باید توسط سرویسکار چک شود تمیزی کویل و قسمت های مرتبط به کویل می باشد.

  • سرویس پنل خارجی کولر گازی
  • بازبینی لوله های کندانسور

لوله های مسی کندانسور که در داخل خود گاز مبرد را نگهداری می کنند در صورت نشتی، حجم گاز داخل لوله ها کم می شود و تولید باد گرم می کند و تنفس گاز مبرد نیز برای انسان مضر است که باید توسط سرویسکار این لوله ها مورد بازبینی قرار گیرند.

  • چک کردن گاز داخل لوله های مسی

بعد از کنترل نشتی لوله های مسی کندانسور، باید میزان حجم گاز داخل لوله ها اندازه گیری شود و در صورت کم بودن گاز داخل لوله های مسی باید توسط سرویسکار شارژ شود، چرا که کم بودن گاز مبرد داخل لوله ها باعث یخ زدگی قطعات کولر و سرد نبودن باد کولر می شود.

  • تمیز کردن جعبه برق پنل

بعد از تمیز نمودن قسمت هایی که در بالا توضیح دادیم نوبت به تمیز کردن جعبه برق دستگاه می رسد، چرا که گرد و خاک روی سیم ها باعث عدم کارکرد صحیح برد دستگاه می شود که باید بعد از تمیز کردن جعبه، تمام اتصالات و سیم ها مورد بازبینی قرار گیرند و در صورت اتصالی یا پارگی سیم ها، توسط سرویسکار تعمیر شود.

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

در این مطلب به بررسی خدماتی که در هنگام سرویس کولر گازی، سرویس کار انجام می دهد پرداختیم، خدمات سرویس دهی به دو صورت سرویس مخصوص تابستان و سرویس مخصوص زمستان ارائه می شود که بهتر است قبل از شروع فصل گرما و سرما، کولر گازی سرویس شود، در پایان خوشحال می شویم نظرات و تجارب خود را درباره خدمات و هزینه سرویس کولر گازی در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید شاد و پیروز باشید.

شاید دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *